Każdy, kto budował dom, bądź ma w planach jego budowę, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że o wiele bardziej problematyczną kwestią niż stworzenie projektu budynku, jest to, jak dostarczać do domu wodę bieżącą i jak dom ogrzewać. W wielu przypadkach, możliwe jest łatwe podłączenie działki do instalacji wodociągowej. Większość działek ma bowiem łatwy dostęp do miejskich sieci wodociągowych.
Niekiedy jednak okazuje się, ze koszt podłączenia się do takiej sieci wodociągowej mógłby pochłonąć zbyt dużo pieniędzy. Z tego też względu poszukuje się innych możliwości. Najczęściej, właściciele domów decydują się na wiercenie studni, w której umieszczana jest pompa z hydroforem, a całość połączona z rurami, biegnie do wnętrza budynku, skąd woda rozdzielana jest do wszystkich zaworów poboru wody.
Dostęp do wody czystej to jednak nie jedyny problem, który muszą rozwiązać właściciele budynków mieszkalnych. Wraz bowiem z pompowaniem wody czystej, należy pomyśleć także o odprowadzaniu wody brudnej oraz ścieków. Do tego właśnie celu montuje się instalację kanalizacyjną.
W przypadku domów jednorodzinnych, założenie sieci kanalizacyjnej oznacza, nie mniej ni więcej, tylko wybudowanie betonowego zbiornika, do którego trafiać będzie brudna woda i ścieki. Należy przy tym pamiętać o tym, że taki zbiornik na ścieki musi znajdować się w pewnej odległości od budynku. Poza tym musi być szczelny, w przeciwnym bowiem wypadku ścieki mogą przenikać do gleby i zanieczyszczać ją.
Może to stanowić nie tylko zagrożenie dla przydomowego ogródka, lecz także dla zdrowia mieszkańców domu. Z gleby mogą się uwalniać bowiem szkodliwe substancje.
W przypadku braku podłączenia kanalizacji do sieci miejskiej, wiele osób decyduje się na zakładanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Taka inwestycja wymaga jednak spełnienia ściśle określonych kryteriów, które ustalane są dla małych i dużych oczyszczalni.
W przypadku odprowadzania ścieków i brudnej wody, przydaje się pompa, która tłoczy ścieki rurami do betonowego zbiornika. Pompy do ścieków muszą mieć określone parametry, podobnie jak te do wody czystej.
Pompa do ścieków musi się załączać przynajmniej raz na dobę, dlatego też należy dobrać zbiornik o odpowiedniej pojemności, a sama pompa musi mieć określoną moc i wydajność. O ile pompy do wody czystej można montować na terenie domu, na przykład w piwnicy czy garażu, o tyle w przypadku tych ściekowych, możliwe jest ich instalowanie jedynie w zbiorniku.
Pompy ściekowe są bowiem pompami zatapialnymi, muszą być umieszczane pod wodą. Nie zaszkodzi to oczywiście pracy silnika w pompie, gdyż ten, podobnie jak silnik w pompach głębinowych, otoczony jest wodoszczelną i nierdzewną powłoką. Nie zaszkodzi natomiast zadbać o odpowiednie chłodzenie silnika.
W przypadku wielu modeli pomp zatapialnych, montowany jest specjalny płaszcz chłodzący, który kieruje ścieki w taki sposób, by krążyły wokół silnika. W rezultacie tych przepływów, silnik ulega schłodzeniu.
Pompy nieposiadające płaszcza chłodzącego, muszą być przez cały czas zanurzone, dlatego trzeba zadbać o to, by umieszczone były na odpowiedniej głębokości. Te z płaszczem chłodzącym nie muszą mieć stale zanurzonego silnika.
W przypadku pomp do wody czystej, często konieczny był montaż hydrofora. W sieciach kanalizacyjnych hydrofor jest zbędny, gdyż sterowanie pompami odbywa się automatycznie, za pomocą umieszczonego w pompie pływaka z wyłącznikiem, który włącza i wyłącza pompę po osiągnięciu określonego poziomu ścieków w zbiorniku.