Hydrofor nie jest tylko i wyłącznie urządzeniem służącym do transportu wody czystej. Nie tylko wykorzystujemy go w domu, kiedy nie mamy innej możliwości pozyskiwania wody pitnej, czy do użytku wodno - sanitarnego. Oczywiście to z tą funkcją najczęściej jest kojarzony, ale ma on wiele innych zastosowań i z pewnością jednym z nich jest odprowadzanie ścieków do sieci kanalizacyjnej.
Do przetłaczania wody brudnej konieczne jest stosowanie zupełnie innych rodzajów pomp i hydroforu. Obecnie najczęściej stosowane są pompy zatapialne. Mają one wraz z silnikiem, tak jak i pompy przystosowane do pracy głębinowej, obudowę wspólną z silnikiem. Nie jest więc dla nich szkodliwa praca w zanurzeniu. Taki rodzaj pompy jest niezbędny, kiedy przykanalik odprowadzający ścieki znajduje się poniżej poziomu sieci kanalizacyjnej.
Jeśli chodzi o hydrofor i pompy przystosowane do tego rodzaju pracy, to produkowane one są w dwóch wariantach. Pierwszy to pompy wolno stojące. Tego rodzaju pompa wstawiona jest do zbiornika ze ściekami i połączona z instalacją przewodem elektrycznym. Z kolei pompy stacjonarne wkładane są zbiornika na specjalnych prowadnicach i łączone z instalacją sztywnym przewodem.
Również rodzaj pompy zależy od tego czy zanurzamy ją w brudnej wodzie czy w ściekach. Różnica między wodą brudną a ściekami jest taka, że ta druga zawiera także fekalia i wymaga stosowania innego rodzaju pomp. Hydrofor również musi mieć inną moc i inny rodzaj silnika, a także powinien być zbudowany z innych materiałów ze względu na skład chemiczny wody.
Jak widać, hydrofory i pompy różnią się w zależności od zastosowania. Dodatkowo hydrofory do transportu wody pitnej powinny posiadać atesty higieniczne Państwowego Zakładu Higieny, co jest oczywiste. Kupując takie urządzenia dobrze zastanówmy się i sprawdźmy producenta.